Sponsor Reklam Alanı

Sagligimiz.NetTopuk Dikeni

Topuk Dikeni ve Ortopedik Tabanlık

Ortopedik tabanlık, ayakkabıların iç kısmına yerleştirilen, iç tabanlık olarak üretilmektedir.

Ortopedik tabanlık ayak ağrıları ve fazla ayakta kalmaktan ortaya çıkan, bel ağrıları ve bacak ağrılarının oluşmasını engeller.

Aynı zamanda ortopedik iç tabanlık varis oluşumunu engellemektedir. Yine topuk dikeni tedavisi içinde ortopedik tabanlık ayakkabı ve terlik de iç tabanlık olarak kullanılmakta ve maksimum  iyileşme sağlamaktadır.

Bizi gün boyu taşıyan ayaklarınızı ihmal etmeyin.Halk dilinde Topuk Dikeni olarak bilinen plantar facit hastalığı genelde bayanlarda ve şişmanlarda ve sporcularda gözükür. Hastalığın belirtileri sabah kalktığınızda tabanınızda gerginlik ve yürüyüş sonrası ayak ağrısı röntgen filminde de gözüken topukta dikenimsi bir yapıya sahiptir.

Tedaviye  öncelikle ayakkabılarınızdan başlayabilirsiniz çünkü yumuşak tabanlı ayakkabılar giymek çok önemlidir. Ayakkabınız ayak kavsini kavramalı bunun için özel tabanlık yaptırabilir veya hazır topuk  kısmı yumuşak  iç tabanlık ortopedik malzeme satan firmalardan temin edebilirsiniz.

Evde yere yalın ayak basmayınız. Terliğin topuk kısmına yumuşak bir topuk minderi koyarak evde de bu tür bir terlik kullanmanız önemlidir. Ayak kavisiniz eğer yüksekse buda önemli bir konu  o zaman topuğa binen yük artar.Buda ayağınızda ağrı meydana getirir. Bunu ayak kavsinizi kavrayacak bir ayakkabı kullanarak topuğunuza binen yükü hafifletebilirsiniz.

Topuk dikeni kısa sürede geçmez. Ağrılarınız çok şiddetli ise bir Ortopedi uzmanına gidip tedavi olmanız gerekir. Erken tedavi her zaman önemlidir.

Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın