Sponsor Reklam Alanı

Sagligimiz.NetŞubat, 2013 ARŞİV İÇİN

Cilt Canlandırıcı Kivi Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Pazar, 17 Şubat 2013

Kivi içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde cilt içinde faydalı bir meyvedir. Cildinizin canlanmaya ihtiyacı varsa kivi maskesi tarifini anlatılan şekilde hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Cildinizin her zaman canlı olması için su içilmesinin önemini unutmayınız ve yeteri miktarda su içiniz.

Kivi maskesi nasıl hazırlanır?

1.Kivi maskesi tarifi:

Kivi ye karşı alerjiniz yoksa hazırlaması ve uygulaması son derece kolay olan kivi maskesini yapabilirsiniz.
Yumuşak bir kivinin yarısını alıp bunu bir kaşık veya çatal yardımı ile ezin. İçine  bir kaç damla acı badem yağı veya bir kaç damla sızma zeytinyağı damlatıp bunu arındırılmış temiz bir cilde uygulayın. 15-20 dakika kadar bekleme süresinden sonra cilt yıkanır.
Kivi maskesi içeriğindeki yağlar ve vitaminler sayesinde yüzü nemlendirerek yüzüm canlanmasında faydalı ve göz altı morlukları içinde iyi geliyor.

2.Kivi maskesi tarifi:

Kivi maskesi 1 tatlı kaşı bal eklenerek de hazırlanabilir. Yukarıdaki gibi olgun bir adet kivi ezilip bal ile karıştırılır ve cilde sürülür.

Uyarı: Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz kivi veya bal bu gıdalardan herhangi birine karşı alerjiniz vara kivi maskesi tarifini uygulamaktan kaçınınız.

Mideye Ne İyi Gelir? Mideye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Salı, 12 Şubat 2013

Diğer organlar gibi midemizin sağlığı da çok önemlidir. Mide sorunu olanlar, mide sağlığı için ne yemeli? Mideye iyi gelen bitkiler nelerdir? Bu yazıda mideye iyi gelen bitkiler çeşitli sorulara yanıtlar verilerek bilgiler verilmiştir.

Midesi rahatsız olan, midesinde asit fazlalığı olan, midesinde gastrit, ülser gibi rahatsızlıklarda bazı bitkilerin destek olarak olumlu etkileri bilinmektedir. Bunlardan bamya, patates, nane, dereotu, rezene, zencefil gibi bitkilerin mideye iyi geldiği bilinmektedir.

Mide Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz-Mideye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir Mide Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz-Mideye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Mide dostu bamyanın faydaları

Lif oranı yüksek olan bamya mide ve bağırsakların düzenli çalışmasında faydalı olan bamya bu yönü ile sindirim sistemimize yardımcı olmaktadır. Bunun dışında bamya kabızlığa, halsizliğe de iyi gelir. İdrar söktürücüdür.

Mide asidiniz fazlaysa bamya mide asidini nötralize ettiği için özellikle yazın taze zeytinyağlı bamya yemeniz bu açıdan çok faydalı olacaktır. Kışında yemek istenirse nemsiz ortamda rüzgarda kurutulmuş bamya yada mevsiminde alınıp üstü ayıklanmış dondurucuya dipfrize  konulmuş bamya tercih edilebilir. Bütün kurumuş ve kurutulmuş meyvelerde olduğu gibi bamya da tazesine göre kalori daha fazladır.

Patates suyu mideye iyi gelir mi?

Mide dostu olan bir diğer sebze ise patatestir. Patates mide için faydalıdır. Kabuksuz çiğ patatesleri katı meyve sıkacağından geçirin elde edilen çiğ patates suyu mide asidini dengeler. Kolay içebilmek için su veya havuç suyu ile karıştırıp içebilirsiniz.

Mide sağlığı için rezenenin faydaları

Genelde kurusunun bulunduğu rezene bulunabilirse taze olarak da tüketilebilir. Kuru rezene baharat olarak mide için yapılan bitki çaylarında kullanılır. Gaz sancılarını gidermede yararlı olduğu için emziren annelerde rezene’den faydalanabilirler.

Rezene çayı nasıl yapılır?

Rezene çayı sallama sallama şeklinde veya açık olarak da bulunabiliyor. Rezene çayını yapmak için 1 tatlı kaşığı rezeneyi kaynar suyun içine atıp 8-10 dakika kadar ağzı olarak kapalı olarak demlenir. Bu çayı emziren anneler midede asit fazlalığı olanlar gastrit olanlar içebilirler.

Rezene çayı zayıflatır mı?

Rezene tokluk hissini artırdığı için zayıflamak isteyenler de rezene çayı içebilir. Günde 3-4 fincan içilebilir.

Zencefilin mideye faydaları

Tat olarak acımsıdır. Bu nedenle bunu meyve gibi yemek zordur. Midenin yanı sıra zencefilin faydaları pek çoktur.

Zencefil taze ve kuru olarak tüketilebilir. Eğer bitki çayı olarak kullanacaksak kuru 1 parça zencefil yada zencefil tozu kullanılabilir. Bunun dışında zencefil çorbalara, salatalarda eklenebilir. Aroma verici olarak kullanılabilir.  Zencefil mide bulantısına da oldukça etkili yan etki yaratmadan mide bulantısına iyi gelir.

Nane ve Dereotu

Mide sağlığı için söz edilebilecek bitkiler arasında nane ve dereotu da yer almaktadır. Nane ve dereotu mide asidini azaltan bitkiler olarak dereotunu yemeklerinize  ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Dereotunu yemeğinize eklemek isterseniz yemeği pişirip altını kapattıktan sonra ekleyin ki dereotu özelliğini ve aromasını yitirmesin.

Nanenin faydaları arasında sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Mide rahatsızlığınız bir şişkinlik ve gerginlikten dolayı ise bunun için papatya çayı önerilebilir.

Bal ve Tarçın

Kanada’nın ünlü dergilerinden Weekly World News’un  17 Ocak 1995 tarihli sayısında Bal ve tarçın karışımının da mide ağrısına, mide ülserine iyi geldiği belirtilmiş

Muz

Yukarıda belirtilen bitki ve meyvelerin dışında muz da midedeki yanma hissini gidermek için önerilmektedir. Muzun mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırdığı biliniyor.

Meyan Kökü

Mide koruyucusu olarak bilinen meyan kökü ile ilgili yapılan araştırmalarda midedeki aşırı asitlenmeyi azalttığı görülmüş.

Uyarı: Yazıda mide sağlığına iyi gelen bitkiler ve sebzeler hakkında yer alan bilgiler sizleri bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Burada yer alan bilgiler ve öneriler asla doktor tavsiyesi ve önerisi yerine geçmez. Mideniz ile bir sağlık probleminiz olduğunda gastroenteroloji doktorlarına başvurunuz. Bitkilerin tedavi etmek için değil sadece tedaviye destek olarak kullanıldığını unutmayınız. Herhangi bir bitkisel karışımı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Mide sağlığı ve mide sorunları ile sitedeki diğer konuları google da ara